Автор Тема: ДТП на машине фирмы. Ответственность только на водиле, или на фирме тоже?  (Прочитано 3187 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Loki

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 7086
  • карма +175/-81
    • FB
Не знаю куда поместить, поэтому сюда
Тут в ходе спора возник вопрос об ответственности за ДТП

Если ДТП совершил водитель предприятия во время командировки (то есть как бы на рабочем месте), то ущерб пострадавшим должен оплатить только водила, или же само предприятие?

Про ОСАГО и прочите страховки - тругая тема. Интересует просто "кто отвечает?"
Everything will be okey in the end. If it's not okey, it's not the end.

Offline Hamstell

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 4456
  • карма +243/-10
  • Чернігів
Имхо, если водитель управляет ТС на законных основаниях, ответственность несет предприятие.

Offline exse

  • Jr. Member
  • **
  • Повідомлень: 50
  • карма +2/-1
Раньше ответственность нес владелец ТС. Был прецедент  на работе и пострадавший сразу подал иск к фирме. Это в т.ч. во многом сдерживало открытие прокатных фирм. Сейчас, как помнится, ответственность на виновнике аварии, т.е. на водителе. Хотя, если что-то не так в доках водителя,  могут попытаться предъявить иск владельцу, а вы потом трахайтесь с регрессом.

Где-то читал, что хотят опять вернуть ответственность владельца за нарушения на его авто, т.к. не хотят искать того, кто был на самом деле за рулем.

Offline Hamstell

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 4456
  • карма +243/-10
  • Чернігів
Особливості відшкодування шкоди, завданої працівником

Одним із спеціальних деліктів є відповідальність за шкоду, завдану працівником юридичної або фізичної особи. За загальним правилом, шкоду, що завдано працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків, відшкодовує юридична чи фізична особа, з якою цей працівник перебував у трудових відносинах (ч. 1 ст. 1172 ЦК).

Особливість цього делікту полягає, насамперед, у тому, що особа має вчинити протиправне діяння лише за таких умов:

1) якщо між нею та відповідною юридичною чи фізичною особою є трудові (службові) правовідносини, що визначено трудовим договором (контрактом), наказом про прийняття на службу, про переведення на тимчасову роботу в певну організацію, актом обрання на виборну посаду, а також наказами керівного органу, або ж рішенням суду та іншими юридичними актами;

2) якщо шкоди завдано безпосередньо під час виконання трудових (службових) обов'язків, тобто коли особа здійснює обумовлену трудовим договором (контрактом), іншим локальним чи адміністративним актом роботу, як правило, на території юридичної чи фізичної особи протягом робочого часу.

Окрім цих ознак, до складу протиправного діяння за цим деліктом можуть належати: а) наявність цивільних правовідносин підряду, за яких працівник діє за дорученням замовника; б) наявність правовідносин участі (членства) в підприємницьких товариствах, за яких учасник здійснює підприємницьку чи іншу діяльність від імені товариства.

Проте найістотнішою особливістю цього деліктного зобов'язання є те, що відмежовано особу, яка фактично завдала шкоди, та особу, яка повинна нести деліктну відповідальність.

Безпосереднім заподіювачем шкоди за ст. 1172 ЦК є:

• працівник (службовець);

• підрядник;

• учасник (член) підприємницького товариства чи кооперативу.

Однак відповідальність за шкоду, якої завдано внаслідок виконання відповідних обов'язків, законодавець покладає відповідно на:

1) юридичну або фізичну особу, з якою він перебуває в трудових (службових) відносинах;

2) замовника за цивільно-правовим договором підряду;

3) підприємницькі товариства, кооперативи, учасником (членом) яких він є.

Вина відповідальних осіб полягає в тому, що оскільки всі дії працівників (службовців) та інших осіб, якщо їх вчинено на виконання певних трудових (службових) та інших обов'язків, юридично прирівнюються до дій юридичної, фізичної особи та інших зобов'язаних суб'єктів, то і вину безпосереднього заподіювача шкоди, який перебуває у відповідних відносинах з юридичною, фізичною чи іншою уповноваженою особою має бути визнано виною останніх.

Відшкодувавши завдану працівником (службовцем) чи іншою особою шкоду, фізична чи юридична особа, а також інші суб'єкти відповідальності мають право зворотної вимоги (регресу) до безпосереднього заподіювача, з вини якого було завдано шкоди, у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не передбачено законом.

http://www.ebk.net.ua/Book/law/stefanchuk_tsivpu/part13/1308.htm

Offline DarkDart

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 7008
  • карма +268/-31
  • Киев
(то есть как бы на рабочем месте)
Все зависит от того, что подразумевается под "как бы"

Offline Loki

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 7086
  • карма +175/-81
    • FB
не, если есть путевой лист и все такое
официально работает, не взял машину после работы покататься
Everything will be okey in the end. If it's not okey, it's not the end.

Offline Hamstell

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 4456
  • карма +243/-10
  • Чернігів
Цивільний кодекс України
Стаття 1172. Відшкодування юридичною або фізичною особою
                  шкоди, завданої їхнім працівником чи іншою
                  особою

     1. Юридична  або  фізична  особа  відшкодовує шкоду,  завдану
їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових)
обов'язків.

Offline Sergey Mishenko

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 2303
  • карма +65/-0
Наличие путевого листа не означает, что он выполняет работу. К примеру дальнобой. Ему выдали путевой лист без определённого пути следования, потому что ни водитель ни "хазяин" не знает когда и куда тот поедет завтра. Дают потому, что он должет быть у водителя. Во время следования он нечаянно проезжает мимо кума и сворачивает к нему на отдых. В обязательства договорных отношений, между водителем и собственником,не входит отклонения от маршрута следования для отдыха у кума. Ну и там..... В таком случае собственник должен нести ответственность? 
Выбор правильного решения приходит с опытом, опыт приходит с каждым неправильным выбором.
Не нужно стесняться своих ошибок.

Offline exse

  • Jr. Member
  • **
  • Повідомлень: 50
  • карма +2/-1

Offline geha14

  • Full Member
  • ***
  • Повідомлень: 170
  • карма +3/-1
Разве путёвки не отменили?

Offline Loki

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 7086
  • карма +175/-81
    • FB
нет конечно. Как иначе  учитывать списание гсм и прочего?
Everything will be okey in the end. If it's not okey, it's not the end.

Offline Av_m

  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 5728
  • карма +149/-10
Разве путёвки не отменили?
Отменили их предъявление гайцам.